ACC Honors



Mary Garber Award
ACC Female Athlete of the Year

1991   Dawn Staley
1992   Dawn Staley

All-Conference

1978   Valerie Ackerman
1979   Valeriae Ackerman (2nd)
1980   Melissa Mahony (2nd)
       Chrissy Reese (2nd)
       Jackie LeBerge (2nd)
1984   Cathy Grimes
       Lyn Anastasio
       Nancy Mayer
1985   Nancy Mayer
       Cathy Grimes (2nd)
       Kim Silloway (2nd)
1986   Daphne Hawkins
       Donna Holt
       Nancy Mayer (2nd)
1987   Donna Holt
       Nancy Mayer
       Daphne Hawkins (2nd)
1988   Donna Holt
       Daphne Hawkins
1989   Tonya Cardoza
       Dawn Staley (2nd)
       Tammi Reiss (2nd)
1990   Dawn Staley
       Tammi Reiss (2nd)
1991   Tonya Cardoza
       Dawn Staley
       Tammi Reiss (2nd)
1992   Heather Burge
       Dawn Staley
       Tammi Reiss (2nd)
1993   Heather Burge
       Dena Evans (2nd)
1994   Wendy Palmer
       Tora Suber (2nd)
1995   Wendy Palmer
       Jenny Boucek (2nd)
1996   Wendy Palmer
       Tora Suber
1997   Tora Suber
       DeMya Walker (2nd)
1998   DeMya Walker
       Mimi Kennedy (2nd)
1999   DeMya Walker
       Monick Foote (3rd)
       Erin Stovall (3rd)
2000   Svetlana Volnaya
       Schuye LaRue (2nd)
       Renee Robinson (2nd)
2001   Schuye LaRue
2002   Telisha Quarles (2nd)
       Brandi Teamer (2nd)
2003   Cherrise Graham (2nd)
       Brandi Teamer (2nd)
2004   LaTonya Blue (3rd)
       Brandi Teamer (HM)
2005   LaTonya Blue (2nd)
2006   Sharneé Zoll (3rd)
2007   Lyndra Littles (2nd)
2008   Monica Wright (2nd)
       Sharneé Zoll (3rd)
       Lyndra Littles (3rd)
       Aisha Mohammed (HM)
2009   Monica Wright
       Lyndra Littles
       Aisha Mohammed (HM)
2010   Monica Wright

ACC All-Freshman Team
1993   Wendy Palmer
1994   Tora Suber
1995   Monick Foote
1996   DeMya Walker
1997   Renee Robinson
1998   Erin Stovall
2000   Schuye LaRue
2002   Brandi Teamer
2005   Sharneé Zoll
2006   Lyndra Littles
2007   Monica Wright
2011   Ataira Franklin

ACC Defensive Player of the Year
2010   Monica Wright

All-Defensive Team
(begun in 2000)
2000   Renee Robinson
2004   LaTonya Blue
2005   LaTonya Blue
2008   Monica Wright
2010   Monica Wright

ACC Player of the Year
1988   Donna Holt
1991   Dawn Staley
1992   Dawn Staley
1993   Heather Burge
1995   Wendy Palmer
1996   Wendy Palmer
2010   Monica Wright

ACC Rookie of the Year

1989   Dawn Staley
1994   Tora Suber
2000   Schuye LaRue
2002   Brandi Teamer
2007   Monica Wright

ACC Coach of the Year
1984   Debbie Ryan
1986   Debbie Ryan
1987   Debbie Ryan
1991   Debbie Ryan
1993   Debbie Ryan
1995   Debbie Ryan
2000   Debbie Ryan

ACC All-Tournament
1987   Donna Holt (MVP)
       Nancy Mayer
1988   Donna Holt
       Daphne Hawkins
1990   Tammi Reiss
       Dawn Staley
1991   Dawn Staley
1992   Heather Burge
       Tammi Reiss
       Dawn Staley (MVP)
1993   Jenny Boucek (2nd)
       Heather Burge
       Dena Evans (2nd, MVP)
1994   Wendy Palmer
       Tora Suber (2nd)
       Amy Lofstedt (2nd)
1995   Wendy Palmer
       Jeffra Gausepohl (2nd)
1996   Tora Suber
       Wendy Palmer (2nd)
1997   Tora Suber (2nd)
       Mimi Kennedy (2nd)
1999   DeMya Walker (2nd)
2000   Schuye LaRue (2nd)
       Renee Robinson (2nd)
2002   Telisha Quarles (2nd)
2003   Cherrise Graham
2005   Tiffany Sardin (2nd)
       Brandi Teamer (2nd)
2008   Monica Wright (1st)
2010   Monica Wright (2nd)

Player of the Week
Kim Silloway       1984
Nancy Mayer        1985
Daphne Hawkins     1986
Donna Holt         1986
Pam Leake          1986
Pam Leake          1986
Nancy Mayer        1986
Donna Holt         1988
Tammi Reiss        1990
Dawn Staley        1990
Tammi Reiss        1991
Dawn Staley        1991
Dawn Staley        1991
Dawn Staley        1991
Tammi Reiss        1992
Tonya Sampson      1992
Tonya Sampson      1992
Heather Burge      1993
Heather Burge      1993
Heather Burge      1993
Dena Evans         1993
Dena Evans         1993
Jeffra Gausepohl,  1994
Wendy Palmer       1994
Tora Suber         1994
Jeffra Gausepohl   1995
Wendy Palmer       1995
Wendy Palmer       1995
Wendy Palmer       1995
Wendy Palmer       1996
Wendy Palmer       1996
Tora Suber         1996
Tora Suber         1997
DeMya Walker       1997
DeMya Walker       1997
Mimi McKinney      1998
DeMya Walker       1999
DeMya Walker       1999
Erin Sotvall       1999
Svetlana Volnaya   2000
Svetlana Volnaya   2000
Telisha Quarles    2000
Telisha Quarles    2001
Schuye LaRue       2001
Svetlana Volnaya   2001
Telisha Quarles    2-18-02
Brandi Teamer      2-10-03
LaTonya Blue       3-3-03
Brandi Teamer      12-30-03
LaTonya Blue       1-31-05
LaTonya Blue       2-21-05
Lyndra Littles     11-13-06
Brenna McGuire     12-18-06
Sharneé Zoll       1-1-07
Lyndra Littles     2-19-07
Monica Wright      12-3-07
Monica Wright      3-3-08
Monica Wright      11-24-08
Lyndra Littles     1-5-09
Lyndra Littles     2-2-09
Monica Wright      12-14-09
Monica Wright      1-4-10
Monica Wright      1-25-10
Monica Wright      2-15-10


Rookie of the Week
Wendy Palmer       1993
Wendy Palmer       1993
Wendy Palmer       1993
Konecka Drakeford  1994
Tora Suber         1994
Tora Suber         1994
Tora Suber         1994
Monick Foote       1995
DeMya Walker       1996
Lisa Hosac         1997
Schuye LaRue       2000
Schuye LaRue       2000
Schuye LaRue       2000
Schuye LaRue       2000
Schuye LaRue       2000
Brandi Teamer      11-26-01
Brandi Teamer      12-24-01
LaTonya Blue       1-7-02
Brandi Teamer      1-14-02
Brandi Teamer      1-21-02
Brandi Teamer      2-4-02
Brandi Teamer      2-18-02
Deidra Chatman     1-20-03
Siedah Williams    12-22-03
Monica Wright      11-20-06
Monica Wright      12-4-06
Monica Wright      12-11-06
Monica Wright      1-1-07
Monica Wright      1-15-07
Monica Wright      2-5-07
Monica Wright      2-12-07
Monica Wright      2-26-07
Ariana Moorer      12-8-08
Simone Egwu        11-23-09
Ataira Franklin    2-14-11

Silver Anniversary Team
1987   Donna Holt
1992   Dawn Staley
1993   Dena Evans

ACC Legends Inductees
(begun in 2005)
2005   Wendy Palmer
2006   Cathy Grimes
2007   Dena Evans
2008   Val Ackerman

2010   Jenny Boucek

2011   Nancy Mayer Bates


Academic All-ACC
(begun in 1998; 3.0 or higher GPA in career for a starter or key reserve)
1999   Monick Foote
2000   Lisa Hosac
       Katie Tracy
2001   Elena Kravchenko
2002   Anna Crosswhite
2003   Anna Crosswhite
2004   Anna Crosswhite
2005   Kate Kreager
2007   Jayna Hartig
2010   Whitny Edwards
       Simone Egwu
       Jayna Hartig

Academic Honor Roll
(3.0 or higher GPA for the academic year)
1983   Vicki Hoops
       Kathy Ryan
1984   Lyn Anastasio
       Cathy Grimes
       Kathy Ryan      
       Kim Silloway
1985   Kirsten Anderson
       Cathy Grimes
       Debbie Young
1986   Kirsten Anderson
       Nancy Mayer
       Kim Silloway
1988   Kirsten Anderson
       Laurie Carter
1989   Dawn Bryant
1990   Dena Evans
       Carmela Franklin
       Allison Moore
       Tammi Reiss
       Frances Scott
1991   Heather Burge
       Heidi Burge
       Dena Evans
       Tammi Reiss
1992   Heather Burge
       Heidi Burge
       Dena Evans
       Amy Lofstedt
       Allison Moore
       Tammi Reiss
       Audra Smith
1993   Jenny Boucek
       Heather Burge
       Heidi Burge
       Dena  Evans
       Jeffra Gausepohl
       Amy Lofstedt
       Allison Moore
1994   Jenny Boucek
       Jeffra Gausepohl
       Jackie Glessner
       Amy Lofstedt
       Cheryl Taylor
1995   Jenny Boucek
       Chris Lesoravage
       Cheryl Taylor
1996   Jenny Boucek
       Jeffra Gausepohl
       Jackie Glessner
1997   Jackie Glessner
       DeMya Walker
1998   Lauren Swierczek
       Katie Tracy
1999   Monick Foote
       Lisa Hosac
       Lauren Swierczek
       Katie Tracy
2000   Lisa Hosac
       Elena Kravchenko         
       Renee Robinson
       Lauren Swierczek
       Katie Tracy
2001   Kristin Ambrose
       Anna Crosswhite
       Elena Kravchenko
       Katie Tracy
2002   Kathy Allen
       Anna Crosswhite         
       Bethany LeSueur
2003   Anna Crosswhite
       Kate Kreager
2004   Anna Crosswhite
       Kate Kreager
       Jocelyn Logan-Friend
2005   Kate Kreager
       Tara McKnight
2006   Tara McKnight
       Siedah Williams
2007   Jayna Hartig
       Tara McKnight
2008   Tara McKnight
2009   Whitny Edwards
       Jayna Hartig



NCAA Tournament Honors

Final Four Most Outstanding Player
1991   Dawn Staley

All-Tournament Team

1991   Tonya Cardoza
       Dawn Staley
1992   Dawn Staley

East Regional Most Outstanding Player
1990   Dawn Staley
1992   Dawn Staley

All-Tournament Team

1988   Daphne Hawkins
       Donna Holt
1990   Tammi Reiss
       Dawn Staley
1992   Heather Burge
       Dawn Staley
1993   Heather Burge
       Dena Evans
1995   Wendy Palmer
       Tora Suber
1996   Tora Suber
       DeMya Walker

Midwest Regional Most Outstanding Player
1991   Dawn Staley

All-Tournament Team

1991   Tonya Cardoza
       Tammi Reiss
       Dawn Staley


Individual Awards

Naismith Player of the Year
Presented by the Atlanta Tipoff Club

1991   Dawn Staley
1992   Dawn Staley

Francis Pomeroy Naismith Player of the Year
Outstanding Player under 5-6

1993   Dena Evans

Naismith National 
Coach of the Year
Presented by the Atlanta Tipoff Club

1991   Debbie Ryan

USBWA Player of the Year
1991   Dawn Staley
1992   Dawn Staley

Champion USA 
Player of the Year
1991   Dawn Staley
1992   Dawn Staley

WBCA  Player of the Year
1991   Dawn Staley
1992   Dawn Staley

WBCA  Defensive Player of the Year
2010   Monica Wright

Sports Illustrated 
Player of the Year
1991   Dawn Staley

Honda Broderick Award
Collegiate Woman Athlete of the Year

1991   Dawn Staley

Honda Basketball Sports Award
1991   Dawn Staley

Gballmag.com
National Freshman of the Year

2002   Brandi Teamer

Associated Press All-America
1995   Wendy Palmer (2nd)
1996   Wendy Palmer (2nd)
1997   Tora Suber (HM)
1999   DeMya Walker (HM)
2008   Monica Wright (HM)
2009   Monica Wright (HM)
2010   Monica Wright (1st)

State Farm/WBCA All-America (formerly Kodak All-America)
1987   Donna Holt
1988   Donna Holt
1990   Dawn Staley
1991   Dawn Staley
1992   Tammi Reiss   
       Dawn Staley
1995   Wendy Palmer
1996   Wendy Palmer
2010   Monica Wright

Kodak District All-America

1984   Cathy Grimes
1986   Donna Holt
       Nancy Mayer
1990   Dawn Staley
1991   Tonya Cardoza
       Tammi Reiss
       Dawn Staley
1992   Tammi Reiss
       Dawn Staley
1993   Heather Burge
1994   Wendy Palmer
1995   Wendy Palmer
1996   Wendy Palmer
1998   DeMya Walker
1999   DeMya Walker
2000   Schuye LaRue
       Svetlana Volnaya
2001   Schuye LaRue
2008   Monica Wright
2009   Monica Wright
2010   Monica Wright

USBWA All-American
1991   Dawn Staley
1992   Dawn Staley
       Tammi Reiss (2nd)
1995   Wendy Palmer
1996   Wendy Palmer
2010   Monica Wright
 
Converse District III 
Coach of the Year
1986   Debbie Ryan
1987   Debbie Ryan

Richmond Times-Dispatch 
All-State Selections

1995   Wendy Palmer
1996   Wendy Palmer
1997   Tora Suber
1998   DeMya Walker
1999   DeMya Walker
       Erin Stovall
2000   Renee Robinson
       Schuye LaRue
2001   Schuye LaRue
2002   Brandi Teamer
       Telisha Quarles (HM)
2003   Brandi Teamer
       Cherrise Graham (HM)
2005   LaTonya Blue
       Brandi Teamer (HM)
2007   Lyndra Littles
       Monica Wright
2008   Monica Wright
2009   Monica Wright (1st Team & Player of the Year)
2010   Monica Wright

VaSID All-State 
Selections

1979   Valerie Ackerman (2nd)
       Jackie LaBerge (2nd)
1980   Melissa  Mahony (2nd)
       Chrissy Reese (2nd)
1981   Melissa Mahony
       Linda Mitchell (2nd)
       Valerie Ackerman (2nd)
1988   Donna Holt
       Daphne Hawkins
       Tonya Cardoza (2nd)
1989   Tonya Cardoza
       Dawn Staley (2nd)
       Dawn Bryant (HM)  
1990   Heather Burge (2nd)
       Tammi Reiss
       Dawn Staley
1991   Heather Burge
       Tonya Cardoza
       Tammi Reiss (2nd)
       Dawn Staley
1992   Heather Burge (2nd)
       Dawn Staley
1994   Wendy Palmer
1995   Wendy Palmer
       Jenny Boucek
1996   Wendy Palmer
       Tora Suber
1997   Tora Suber
1998   DeMya Walker
       Erin Stovall (2nd)
2001   Schuye LaRue
2002   Telisha Quarles
       Brandi Teamer
2003   Brandi Teamer (2nd)
       Cherrise Graham (2nd)
2005   LaTonya Blue
       Brandi Teamer (2nd)
2006   Sharneé Zoll
2007   Lyndra Littles
       Monica Wright (2nd)
2008   Monica Wright
       Lyndra Littles (2nd)
       Aisha Mohammed (HM)
       Sharneé Zoll (HM)
2009   Monica Wright
       Lyndra Littles
       Aisha Mohammed (2nd)
2010   Monica Wright
2011   Ataira Franklin (HM)
       Ariana Moorer (HM)                                      

State Player of the Year
1988   Daphne Hawkins
1991   Dawn Staley
1992   Dawn Staley
1995   Wendy Palmer
1996   Wendy Palmer
2001   Schuye LaRue
2002   Brandi Teamer
2009   Monica Wright
2010   Monica Wright

State Rookie of the Year
2002   Brandi Teamer
2007   Monica Wright
2011   Ataira Franklin

State Coach of the Year

1981   Debbie Ryan
1992   Debbie Ryan
1995   Debbie Ryan


Team Awards

Cavalier of the Year
2001   Schuye LaRue
2002   Telisha Quarles  
2003   LaTonya Blue
2004   LaTonya Blue
2005   Jocelyn Logan-Friend
2006   Tiffany Sardin
2007   Lyndra Littles
2008   Sharneé Zoll
       Monica Wright
2009   Lyndra Littles
       Aisha Mohammed
       Monica Wright
2010   Monica Wright

Best Offensive Player
2001   Schuye LaRue
2002   Telisha Quarles
2003   Cherrise Graham
2004   LaTonya Blue
2005   LaTonya Blue
       Brandi Teamer
2006   Tiffany Sardin
2007   Lyndra Littles
2008   Lyndra Littles   
       Monica Wright
2009   Lyndra Littles
       Monica Wright
2010   Monica Wright

Best Defensive Player
2001   Svetlana Volnaya
2002   Anna Crosswhite
2003   LaTonya Blue
2004   LaTonya Blue
2005   LaTonya Blue
       Jocelyn Logan-Friend
2006   Sharneé Zoll
2007   Brenna McGuire
2008   Monica Wright
2009   Monica Wright
2010   Monica Wright

Rookie of the Year
2001   Anna Prillaman
2002   Brandi Teamer
2003   -
2004   Siedah Williams
2005   Sharneé Zoll
2006   Lyndra Littles
2007   Monica Wright
2008   Aisha Mohammed
2009   Chelsea Shine
2010   Simone Egwu
       Telia McCall

Most Improved Player
2001   Marcie Dickson
2002   Lynette O'Reggio
       Liz Sahin
2003   Safiya Grant-Fairley
2004   Jocelyn Logan-Friend
2005   Takisha Granberry
       Brenna McGuire
2006   Denesha Kenion
2007   Abby Robertson
       Britnee Millner
2008   Paulisha Kellum
2009   Kelly Hartig
       Kristen London
2010   Simone Egwu
       Telia McCall

Leadership Award
2001   Dean'na Mitchelson
       Katie Tracy
2002   Kathy Allen
       Anna Crosswhite
2005   Kate Kreager
       Jocelyn Logan-Friend
2006   Tiffany Sardin
       Sharneé Zoll
2007   Tara McKnight
       Sharneé Zoll
2008   Sharneé Zoll
       Tara McKnight
       Monica Wright
2009   Monica Wright
2010   Monica Wright

Unsung Hero
2001   Anna Crosswhite
2002   Karen Jaeger
2003   Anna Crosswhite
2004   Anna Prillaman
2005   Tiffany Sardin
       Siedah Williams
2006   Tara McKnight  
       Siedah Williams
2007   Siedah Williams
       Paulisha Kellum
2008   Enongé Stovall
2009   Kristen London
2010   Jayna Hartig

Preseason Conditioning
2001   Svetlana Volnaya
2002   Telisha Quarles
2003   Liz Sahin
       Jocelyn Logan-Friend
2004   Alisa Wulff
2005   Sharneé Zoll
2006   Brenna McGuire
2007   Jayna Hartig
2008   Lyndra Littles
2009   Chelsea Shine
2010   China Crosby

MVP in Practice
2002   Karen Jaeger  
2004   Brenna McGuire
2005   Sharneé Zoll
2006   Tara McKnight
2007   Jayna Hartig
       Monica Wright
2008   Monica Wright
2009   Monica Wright
2010   Monica Wright

Bob Williams Award
In honor of one of the most enthusiastic and supportive fans that Virginia Athletics and, in particular women's basketball, has ever known- Bob Williams- for 
achievement in academics and athletics.
2001   Elena Kravchenko
2002   Anna Crosswhite
2003   Liz Sahin
2004   Kate Kreager
2005   Jocelyn Logan-Friend
2006   Brenna McGuire
2007   Tara McKnight
2008   Paulisha Kellum
2009   Jayna Hartig
2010   Simone Egwu

Alumni Scholarship
Presented to a member of the women's basketball team who best exemplifies the spirit and dedication that makes Virginia women's basketball successful.
2002   Anna Crosswhite
2003   Safiya Grant-Fairley
2004   Tiffany Sardin
2005   Sharneé Zoll
2006   Sharneé Zoll
2007   Tara McKnight
2008   Lyndra Littles
2009   Monica Wright
2010   Jayna Hartig

Thomas J. Ryan 
Scholarship Alumni Scholarship
Presented to a hard-working player 
committed to success; a team player who shuns the spotlight in favor of her teammates; a player who believes in family values and shares those values with her team.
2002   Safiya Grant-Fairley
2003   Anna Crosswhite
2004   Kate Kreager
2005   Tiffany Sardin
2006   Siedah Williams
2007   Paulisha Kellum
2008   Aisha Mohammed
2009   Kelly Hartig
2010   Chelsea Shine

Coaches' Award

For outstanding contributions to the team
2001   John Truslow (equipment)
       Penny Rue
       Bill Harmon
       Jed Williams (radio)
2002   Kevin Nichols (administrative asst.)
       Carol Callahan
       Myron Ripley (radio)
       Paul (bus driver)
2003   Howard Goodman (ITC)
       Kristy Drobney (academic affairs)
       Dr. Frank McCue
       Phyllis Bowman
2004   David Bell (equipment)
       Todd Goodale (video services)
       Victoria Goodloe (strength coach)     
       Katie McFadden (marketing)
       Trenton Good (Marriott)
2005   Cady Condyles (video)
       Veronica Molina (Residence Inn)
       Ed Nordenschild (strength coach)
       Katie Purcell (head manager)
       Chris Walters (team manager)
       Tangy Williams (Director of Operations)
2006   Suzy Blakely (housekeeping)
       Kim Bowles (housekeeping)
       Elizabeth Brinkmann (marketing)
       Michelle Ely (office manager)
       Carol Gutman (Dean)
       Matt Marlow (head manager)
       Naomi Perkins (business operations)
       Lisa Welch (asst. ticket manager)
       Barbara Yowell (business operations)
2007   Angela Crock (academic affairs)
       Reggie Garrett (marketing)
       Betty Goodman
       Sharlene Sajonas
       Brian Sellers (equipment)
       Andrew Sensi (head manager)
       Kelly McCabe Sisk (academic affairs)
2008   Dr. John McKnight
       Dr. Eric Carson
       Matt Marlow (Video Coordinator)
       Karie Russell (Administrative Assistant)
       Matt Althoff (Equipment)
       Mike Moraghan (Video Services)
       Larry Johnson (WINA Radio)
       Jay James (WINA Radio)
2009   Chris Easton
       Natalie Fitzgerald (Academic Affairs)
       Kyle Gravitt (Manager)
       Johanna Kessler-Sandridge
       Brenda Lambert
       Paul Murata
       Byron Smith

2010   Maurice Apprey
       John T. Casteen III
       Angel Cavenaugh
       Lindsay Clark
       Bethany Dannelly
       Meryl Kahn
       Matt Marlow
       Marty Northcroft
       Jackie Saunders
       Stacy Fowler
       Wanda Grooms


Virginia by Numbers
Years of basketball              37
First season                     1973-74
Head coaches (all-time)          3

All Games
All-time record                  767-340 (37 yrs.)
Winning seasons                  34
.500 seasons                     0
Losing seasons                   3
20+ win seasons                  23
30+ win seasons                  2

ACC Games
Record                           302-149 (33 yrs.)
ACC titles                       11
ACC Tournament titles            3
Winning seasons                  24
.500 seasons                     1
Losing seasons                   8

NCAA Tournament
NCAA Appearances                 24
NCAA Record                      33-24
Sweet 16 appearances             12
Final Eight appearances          7
Final Four a ppearances          3

National Rankings
Final AP Top 10                  7
Final USA Today/Coaches Top 10   9

Conference Honors
All-ACC                          59
ACC Player of the Year           7
ACC Defensive Player of the Year 1
ACC Rookie of the Year           5
ACC Coach of the Year            7
All-Tournament (1st Team)        17
All-Tournament (2nd Team)        14
ACC Tournament MVP               3